PROSTA SPÓŁKA AKCYJNA (PSA)
12 lipca, 2021POMOC REGIONALNA W 2022 ROKU
29 stycznia, 2022Polski Ład wprowadził ulgi dla firm, które inwestują w swój rozwój.
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy CIT będą mogli skorzystać z ulg:
- zwiększenie wysokości odliczeń w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (dalej: ulga B+R): każda złotówka wydana na ten cel może być dodatkowo odliczana od podstawy opodatkowania i to nawet w 200 proc.
- możliwość jednoczesnego korzystania przez podatnika z ulgi B+R oraz preferencyjnego opodatkowania dochodów w ramach IP Box: odliczenie od podstawy opodatkowania w ramach zastosowania ulgi IP Box (5 proc. od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej) również kosztów kwalifikowanych z ulgi B+R.
- ulga na innowacyjnych pracowników: podniesienie do 200 proc. limitu kosztów w przypadku pozostałych podatników (innych niż centrum badawczo-rozwojowe) ponoszących w ramach działalności badawczo-rozwojowej kwalifikowane koszty pracownicze.
- ulga na prototypy: odliczenie od podstawy opodatkowania, kwoty stanowiącej 30 proc. sumy kosztów produkcji próbnej nowego produktu i jego wprowadzenia na rynek, przy czym wysokość takiego odliczenia nie może przekroczyć 10 proc. osiągniętego dochodu.
- ulga na robotyzację: odliczenie od podstawy obliczenia podatku dodatkowych 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację.
- ulga konsolidacyjna:
- maksymalna wysokość ulgi konsolidacyjnej jest limitowana i może wynieść do 250 000 zł w danym roku podatkowym,
- wydatki na obsługę prawną nabycia udziałów (akcji) i ich wycenę,
- opłaty notarialne, sądowe i skarbowe, – podatki i inne należności publicznoprawne zapłacone w RP i za granicą