Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) w MŚP, Etap I
11 września, 2023Ścieżka SMART
20 listopada, 2023Gospodarka o obiegu zamkniętym to innowacyjny model produkcji i konsumpcji, który opiera się na dzieleniu, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów i produktów. Cykle życia produktów są wydłużane, minimalizując ilość odpadów. Surowce i odpady z produktów są recyklingowane, tworząc dodatkową wartość. To kontrastuje z tradycyjnym modelem liniowym, gdzie dominuje schemat "weź - wyprodukuj - użyj - wyrzuć". Parlament Europejski apeluje o wprowadzenie środków promujących produkty wysokiej jakości i trwałe, wspierając tym samym gospodarkę zrównoważoną i efektywne wykorzystanie zasobów.
Przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym niesie ze sobą szereg korzyści, zarówno dla środowiska, jak i gospodarki. Oto kilka głównych korzyści:
- minimalizacja odpadów -główną korzyścią jest redukcja ilości generowanych odpadów. poprzez ponowne wykorzystanie, recykling, naprawę i odnawianie produktów, gospodarka o obiegu zamkniętym ogranicza ilość odpadów, które trafiają na składowiska i zanieczyszczają środowisko.
- oszczędność zasobów naturalnych- gospodarka o obiegu zamkniętym przyczynia się do efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych poprzez ponowne wykorzystanie surowców i materiałów. to zmniejsza presję na ekosystemy i ogranicza nadmierne wydobycie zasobów.
- ograniczenie emisji gazów cieplarnianych- poprzez zmniejszenie potrzeby produkcji nowych materiałów i produktów, gospodarka o obiegu zamkniętym przyczynia się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych związanych z procesami wytwórczymi.
- tworzenie miejsc pracy- rozwinięcie sektora związane z recyklingiem, naprawą, i odnawianiem produktów generuje nowe miejsca pracy to sprzyja wzrostowi gospodarczemu i zrównoważonemu rozwojowi.
- innowacje technologiczne: gospodarka o obiegu zamkniętym stymuluje innowacje technologiczne, zachęcając do tworzenia bardziej efektywnych i trwałych produktów, a także procesów produkcji.
- wzrost efektywności gospodarczej: wydłużając cykle życia produktów, gospodarka o obiegu zamkniętym promuje bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i redukuje koszty związane z produkcją i utylizacją odpadów.
- poprawa wizerunku marki: firmy, które przechodzą na bardziej zrównoważone modele gospodarcze, zyskują pozytywny wizerunek, co może wpływać na preferencje konsumentów i inwestorów.
- zmniejszenie zależności od surowców zewnętrznych:-długoletnie wykorzystywanie surowców poprzez recykling i ponowne użycie pomaga zredukować zależność od importu surowców z zewnętrznych źródeł.
Przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym wspiera cele zrównoważonego rozwoju, chroni środowisko, poprawia efektywność gospodarczą i stymuluje innowacje.