EIC ACCELERATOR – droga do realizacji przełomowych projektów
29 lipca, 2024Nowy program NFOŚiGW – wsparcie dla magazynów energii elektrycznej
15 sierpnia, 2024Wsparcie skierowane jest do MŚP na realizację projektów inwestycyjnych, w tym m.in. inwestycji produkcyjnych, polegających na:
- Zwiększeniu mocy produkcyjnych,
- Rozbudowie zakładów,
- Dywersyfikacji produktów/usług,
- Zmianie sposobu produkcji/świadczenia usług.
Projekty te mają na celu wzrost rozwoju oraz konkurencyjności MŚP zarówno na rynku regionalnym, krajowym, jak i międzynarodowym.
Pomoc udzielana jest podmiotom realizującym inwestycje na przygranicznym obszarze funkcjonalnym na zewnętrznej granicy UE, wskazanym w Rozdziale IV załącznika nr 1 do FEP 2021-2027. Oznacza to, że infrastruktura nabyta lub wytworzona w ramach projektu musi być zlokalizowana na ww. obszarze.
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o wsparcie są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które:
a) Spełniają kryteria dotyczące statusu przedsiębiorstwa, wynikające z załącznika nr I do Rozporządzenia nr 651/2014. Status przedsiębiorstwa jest weryfikowany zarówno na etapie oceny projektu, jak i przed podpisaniem umowy o dofinansowanie,
b) Posiadają wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS),
c) Prowadzą działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły oraz mające siedzibę lub oddział (w przypadku spółek prawa handlowego) albo stałe/ dodatkowe stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej (w przypadku osób fizycznych prowadzących indywidualną działalność gospodarczą) na przygranicznym obszarze funkcjonalnym na zewnętrznej granicy UE wskazanym w Rozdziale IV załącznika nr 1 do FEP 2021-2027* przez okres nie krótszy niż 24 miesiące licząc wstecz od dnia ogłoszenia naboru i uzyskujące przychody z ww. działalności. W tym okresie działalność wnioskodawcy nie może podlegać zawieszeniu.
*Przygraniczny obszar funkcjonalny na zewnętrznej granicy UE z Ukrainą obejmuje 43 gminy: Baligród, Bircza, Chłopice, Cieszanów, Cisna, Czarna, Dubiecko, Dydnia, Fredropol, Horyniec-Zdrój, m. Jarosław, Jarosław, Krasiczyn, Krzywcza, Laszki, Lesko, Lubaczów, m. Lubaczów, Lutowiska, Medyka, Narol, Oleszyce, Olszanica, Orły, Pawłosiów, Pruchnik, Przemyśl, m. Przemyśl, Radymno, m. Radymno, Rokietnica, Roźwienica, Sanok, m. Sanok, Solina, Stary Dzików, Stubno, Tyrawa Wołoska, Ustrzyki Dolne, Wiązownica, Wielkie Oczy, Zagórz, Żurawica.
Termin składania wniosków: 1.09.2024 r. - 30.09.2024 r.
Maksymalny % poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych w projekcie (środki UE)
- dla mikro i małego przedsiębiorstwa – 70%,
- dla średniego przedsiębiorstwa – 60%.
Minimalna wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie wynosi 100 000 PLN.
Maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie wynosi 3 000 000 PLN.
Więcej informacji można uzyskać na stronie naboru: https://funduszeue.podkarpackie.pl/nabory-wnioskow/1-3-wsparcie-msp-dotacja-typ-projektu-wsparcie-rozwoju-i-konkurencyjnosci-msp-w-formie-dotacji-nr-naboru-fepk-01-03-iz-00-007-24